Óriási rendetlenség és káosz uralkodik az ingatlanban? Felújítás utáni takarítási tippjeinkkel biztosan könnyebben megy majd a munka!
Lecseppent festékmaradványok, ragasztónyomok, mindent beborító törmelék, ujjnyi vastag porlerakódás… Egy felújítás rengeteg speciális szennyeződést hagy maga után, melyektől a hétköznapok során alkalmazott, hagyományos vegyszerekkel és technikákkal olykor lehetetlen megszabadulni.
Ne aggódj, van kiút a kupiból!
>> Felújítás utáni takarítási tippek profiktól <<
Tedd meg a szükséges óvintézkedéseket
Mondanom sem kell, hogy a festés, fúrás, faragás óriási felfordulással jár. A padló és a bútorzat letakarása sokat segíthet abban, hogy már előre megkönnyítsd a dolgod. Az ehhez szükséges eszközöket bármelyik barkácsboltban beszerezheted. A padló megvédéséhez a hagyományos takarófólia mellett többször felhasználható takarófilcet is választhatsz. A takaróanyagok szalaggal való rögzítéséről is gondoskodnod kell!
További hasznos eszközök a felújításhoz:
- nagyméretű szemeteszsák (minél több, annál jobb!)
- spakli, festékkaparó
- ha te végzed a felújítást: megfelelő védőruházat (kesztyű, overall, pormaszk)
A munkálatok alatt – és azt követően – 1-2 óránként nyisd ki az ablakokat, hogy a levegő folyamatosan cserélődjön.
Figyelj oda és ne aprózd el!
Ha idő- és energia hiányában csak „végigszaladsz” az érintett területen, az sajnos nem elég. Egy nagy porral járó felújításnál olyan feladatokat is el kell végezned, mint például:
- a falak, csövek, valamint a mennyezeti lámpák megtisztítása,
- a bútorok külső-belső portalanítása, szükség esetén a kárpitok tisztítása,
- ablak- és ajtóbelsők, küszöbök, párkányok, keretek és tokok alapos áttörlése.
Ha egy lépés kimarad, vagy nem követed a helyes sorrendet (balról jobbra és felülről lefelé haladj), hiábavaló volt a fáradozásod.
Hiába takartad le a bútoraidat, a szálló por sajnos a fólia alá is könnyedén beférkőzik. A felületeket egy vizes, majd egy száraz ronggyal érdemes áttörölgetned, amit az antisztatikus bútorápoló spray-vel való kezelésnek kell követnie.
Amennyiben több helyiséget, esetleg az egész ingatlant felújítod, egy ellenőrző listát is készíthetsz, melyben felsorolod, hogy hol milyen feladatokat kell elvégezned. A teendőkhöz akár konkrét határidőket is rendelhetsz.
Kezdj száraz takarítással! Amire mindenképpen szükséged lesz, az egy strapabíró, nagy teljesítményű (ipari) porszívó – Vigyázz, mert a finompor eltömítheti a gyengébb gépek szűrőjét, és kárt tehet a motorban!
Felújítási utáni takarítási tippek – A szellőzőnyílásokról se feledkezz meg
A por befészkeli magát a szellőzőnyílásokba, ezáltal jelentősen rontja a belélegzett levegő minőségét. Ne feledd, hogy a szellőzőnyílások tisztítását (vízszintes csőszakasz) nemcsak felújítás után érdemes elvégezned, hanem otthonod havi, de legalább negyedéves mélytakarításának is a részét kell, hogy képezze. Száraz, lehetőleg porszívóval való tisztítás után a hozzáférhető részeket töröld át egy enyhén benedvesített ronggyal.
A festékmaradványok eltüntetése nem egyszerű
Ez kemény dió, különösen akkor, ha a festék már javában megszáradt – ilyen esetekben csak speciális ipari tisztítószerekkel, megfelelő hígítókkal, oldószerekkel távolíthatóak el a foltok. Ha még viszonylag friss a nyom, az olyan felületeken, mint a járólap, a (nem gránit) konyhapult, a linóleum vagy a műanyag ablakkeret, meg lehet próbálkozni növény olajokkal, mosogatószeres meleg vízzel, körömlakklemosóval, illetve műanyag kaparóval. Utóbbi kettőt körültekintően alkalmazd, mert kárt tehetnek a felületekben!
A felújítás utáni takarítás „mumusai” – malter, fugázó anyag és cement
Hiába tüntettétek el a nagyobb méretű törmelékeket, a malter és a cementfátyol még így is látható nyomokat, karcokat ejthet a frissen lerakott parkettán, csempén vagy járólapon.
Ha csak másnap kerül sor a takarításra, felmosásra, a szokványos házi szerek esélytelennek bizonyulhatnak. Viszont az olyan maró hatású anyagok, mint például a sósav, bizonyos felületekben komoly károkat okozhatnak. Javasolt a takarítást minél hamarabb megkezdeni, és először kíméletesebb módszerekkel próbálkozni!
A fenti felújítás utáni takarítási tippek sajnos nem mindig alkalmasak arra, hogy egyedül 100%-os tisztaságot teremts. Nincs egy egész napod a takarításra és/vagy hiányoznak a megfelelő eszközök? Esetleg (jogosan) attól tartasz, hogy tönkreteszed a felületeket?
Akkor elkél a segítség! Bízd profikra a feladatot – vállaljuk magán- és társasházak, lakások, irodák, üzemi területek és egyéb létesítmények teljes körű takarítását építkezés és felújítás után.